0 különböző nyitott pályázat
2024. május 19.
Pályázati szűrő
eh

Az energia-átmenetet támogató kutatási, innovációs és oktatási kapacitások

Összefoglaló:

Jelen téma keretében olyan projektek kerülnek támogatásra, amelyek keretében az energiaátmenetet támogató kutatási, innovációs és oktatási kapacitások megerősítésére kerül sor, a megújuló energiaforrások, az energiatárolás, az intelligens energiarendszerek, vagy a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás vonatkozásában.

Célok:

Az energiaszektor olyan gyorsan fejlődő terület, amely új munkalehetőségeket teremt, ugyanakkor új készségek és kompetenciák fejlesztését igényli. A kihívások jelentősek; egyrészt a növekvő, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaszektor az elkövetkező évtizedekben jelentős számú további munkaerő oktatását, képzését vagy átképzését igényli; másrészről az energia területét érintő innovációhoz olyan új tehetségekre van szükség, akik az energia-átmenetet rendszerszerű megközelítésben képesek véghezvinni. Ennek érdekében a meglévő tantervek és oktatási programok korszerűsítésére (beleértve a működési környezetben megvalósuló modulokat is), valamint újak kidolgozására van szükség.

A kutatás, az innováció, az oktatás és a képzés terén végzett interdiszciplináris munkájuk eredményeként az egyetemek kulcsfontosságú szereplőkké váltak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású társadalom felé történő európai átmenet vonatkozásában. Ezzel együtt a változások fontos mozgatórugóiként kulcsszerepet játszanak a fent említett kihívások megválaszolásában.

Annak biztosítása érdekében, hogy az európai egyetemek teljes mértékben képesek legyenek az Energia Unió célkitűzéseihez való hozzájárulásra és a SET PLAN megvalósítására, az egyetemek innovatív vállalkozásokkal való együttműködésének előmozdítására, valamint megfelelő egyetemi tantervek/programok kidolgozására és adaptálására van szükség. E tevékenységek középpontjában az energiatechnológiák és az interdiszciplinaritás közötti elszigeteltség felszámolása áll, amely elősegíti az egész energiarendszer kihívásainak kezelését. Az energia-átmenet kezeléséhez az egyes technológiák határain átívelő megfelelő készségek kialakítására van szükség, melyek egyúttal az energiarendszer társadalmi/vállalkozói és piaci aspektusait is tekintetbe veszik.

Ezzel egyidejűleg, olyan megoldások kialakítására kell, hogy sor kerüljön, amelyek egyértelműen a képzési igényekre való gyors reakciót szolgálják, skálázhatók, illetve könnyen megismételhetők más európai egyetemek/intézmények számára.

A pályázatokat a megújuló energiaforrások, az energiatárolás, az intelligens és rugalmas energiarendszerek, vagy a széndioxid-leválasztás, -használat és -tárolás területének vonatkozásában szükséges kidolgozni. A pályázatok keretében az energia szempontjából releváns társadalom- és bölcsészettudományok részvételét biztosítani szükséges, továbbá elvárás az interdiszciplináris megközelítés alkalmazása.

A pályázatok keretében az alábbi szempontok érvényesítését szükséges megvalósítani:

  • az európai egyetemek közötti, valamint az európai egyetemek és az üzleti szereplők közötti jól működő együttműködési hálózatok kialakítása;
  • olyan kihívás- és esetalapú képzési modulok kidolgozása, amelyek az európai egyetemi programokhoz kapcsolódnak (programonként legalább 3), és a diákok számára a társadalmi, műszaki és ipari dimenziókat ötvöző üzemeltetési problémák vonatkozásában nyújtanak képzést;
  • legalább három innovatív (például digitalizálás alkalmazásán alapuló) rövid (3-4 hónapos) egyetemi eszköz/program kidolgozása a választott terület(ek)en, amelyek skálázhatók, és Európában máshol is megismételhetők, és amelyek a gyorsan változó európai energetikai térben az ipari igényekre gyors reagálási lehetőséget teremtenek;
  • mobilitási lehetőség biztosítása diákok számára az egyetemi és az iparági szereplők között.
Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SC3-CC-5-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.09.06.
Keretösszeg: 4 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 02. 27.
Határidő:
2018.09.06.
Kiírás neve magyarul:
Az energia-átmenetet támogató kutatási, innovációs és oktatási kapacitások
Kiírás neve angolul:
Research, innovation and educational capacities for energy transition
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges