0 különböző nyitott pályázat
2024. május 19.
Pályázati szűrő
eh

Energiaátmenet a szén-intenzív régiókban

Összefoglaló:

A téma keretében olyan pályázatok kerülnek támogatásra, amelyek az európai szén-intenzív régiók számára nyújtanak segítséget kutatási és innovációs stratégiák kialakításához, a fenntartható energiarendszerre való áttérésük érdekében.

Célok:

Az európai energiaunió alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság felé történő átmenetének végrehajtása jelentős technológiai, gazdasági és társadalmi kihívásokat jelent, különösen a szén-intenzív régiók számára, amelyeknek a széntermelés fokozatos megszüntetésére, valamint a piac által vezérelt trendekre és környezeti politikákra egyaránt fel kell készülniük. Ezeknek a régióknak hatékony ütemtervre van szükségük a diverzifikált gazdasági bázis és a fenntarthatóbb energia rendszer felé való átmenet megkönnyítése érdekében, védelmet biztosítva ezzel egyidejűleg a széndioxid-termeléstől függő közösségek és régiók társadalmi kohéziója számára.

Az intelligens szakosodási stratégiák, amelyek az európai strukturális és befektetési alapok által nyújtott előnyök kihasználásának előfeltételei is, várhatóan hozzájárulnak a strukturális változások megvalósításához. A magánszektor, a kutatók és az önkormányzatok bevonása a "vállalkozói felfedezés" folyamatába önmagában is kulcsfontosságú kihívás. A komplementaritásokon és a megfelelő erősségeken alapuló közös stratégiák kidolgozása értékes lehet a szén-intenzív régiók egyéni és egymással összefüggő lehetőségeinek jobb kiaknázása érdekében.

Jelen felhívás keretében cél az európai szén-intenzív régiók olyan kutatási és innovációs stratégiák kialakításában történő támogatása, amelyek megkönnyítik a fenntartható energiarendszerre való átállásukat. A tervezett tevékenységekkel a döntéshozók számára szükséges segítséget nyújtani stratégiáik kidolgozásához, végrehajtásához és felülvizsgálatához információ, módszertanok, szakértelem és tanácsadás biztosítása révén. A projekt legfontosabb elvárt eredménye a tagállamok, a társult országok és a régiók számára hasznosítható terv- illetve eszközcsomag kidolgozása. Különös figyelmet kapnak az európai országok által az Európai Unió stratégiai energiatechnológiai tervének (SET Plan) részeként közösen kidolgozott végrehajtási tervek.

A fentiekkel összefüggésben az alábbi kérdésekre szükséges összpontosítani:

  • segítségnyújtás az intelligens szakosodást támogató kutatási és innovációs stratégiák kialakításához, beleértve az állami kutatási/innovációs kapacitások fejlesztését, a SET tervvel összhangban;
  • a munkaerő átképzési szükségleteinek feltárása;
  • a legjobb gyakorlatok azonosítása és egymás közötti cseréje, ideértve a szénről az új technológiákra történő átmenet az ipar számára alkalmazható menetrendeket is;
  • útmutató a regionális szereplőknek a rendelkezésre álló európai alapokhoz és programokhoz való hozzáféréshez (például Európai Stratégiai Beruházási Alap - EFSI, a kohéziós politika alapjai és a Horizon 2020 program, valamint további nemzeti köz- és magán társfinanszírozás).

A projekt keretében az Európai Bizottság Energiaügyi Intelligens Szakosodási Platformja számára szinergiák és kiegészítő jelleg megvalósítására szükséges törekedni.

Végrehajtó ügynökség: Research Executive Agency (REA)
Pályázati azonosító: LC-SC3-CC-6-2018
Státusz: lejárt
Határidő: 2018.09.06.
Keretösszeg: 2 000 000 EUR
Támogatási forma: Vissza nem térítendő
Támogatási intenzitás: 100%
Kedvezményezett:
Kutatóközpont (kutatóhely, egyetemi kutatóközpont), Nagyvállalat, Mikro-, kis- és középvállalkozás, Non-profit szervezet (civil szervezet), Non-profit szervezet (állami fenntartású intézmény), Egyházi jogi szervezet, Egyéb gazdasági társaság (pl. szociális szövetkezet)
Konzorciumi előírás:

A konzorcium tagjai minimum három különböző EU tagországból vagy társult országból kell, hogy érkezzenek.

Feltöltés ideje: 2018. 02. 27.
Határidő:
2018.09.06.
Kiírás neve magyarul:
Energiaátmenet a szén-intenzív régiókban
Kiírás neve angolul:
Transition in coal intensive regions
Program:
Horizon 2020
Alprogram:
Societal Challenges